Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/web/virtuals/43765/virtual/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 30
Stamaco
Vy znáte své cíle,
my nejlepší cestu k nim!
stamaco

Typový dům nebo raději individuální projekt?

„Když si člověk postaví dům, vždycky zpozoruje, že se přitom přiučil něčemu, co měl rozhodně vědět, než začal stavět.“ Friedrich Wilhelm Nietzsche

Citát bohužel platný nejen v 19. století, kdy jeho autor žil, ale i dnes ve 21. století. Udělejte vše proto, abyste si ho na konci stavby, nebo hůře, během života v ní, nemuseli několikrát připomenout.

Zabýváme se stavebnictvím mnoho let, řešili jsme a spolupracovali na mnoha projektech a viděli stále ty stejné opakující se chyby – odbyté, nedotažené, nedomyšlené projekty. To vše nás přivedlo na myšlenku vzniku vlastní firmy, která přijde na trh s jiným přístupem k zákazníkům. Nešlo nám o výstavbu desítek typových domů ročně, které by vyrostly pod naší taktovkou. Šlo nám o projekty, které by byly jedinečné, zajímavé, technicky dotažené, v souladu s okolím. Chtěli jsme v nich vidět stopu životního stylu každého z jejich uživatelů, a také jsme si byli jisti, že s tímto přístupem dokážeme naplnit jejich sny a plány natolik, že nás i naší firmu doporučí dále svým známým. Tímto heslem a myšlenkou se nyní řídí všichni zaměstnanci firmy Stamaco.

A jak vlastně poznáte, že se Váš projekt ubírá tím správným směrem?

Tady je pár bodů, které nesledujeme nejen my při naší práci, ale také každý dobrý projektant či architekt.

  1. Zohledňuje projekt Vašeho budoucího domu okolní architekturu? Ne? Pak Vás zřejmě čeká realita v podobě stylově vyčnívající objektu, jehož celkový finální efekt bude působit těžkopádně a nepatřičně. Možná, že bude lákat zraky kolemjdoucích, ale těžko si vyslouží jejich pochvalu.
  2. Navštívil projektant nebo architekt s Vámi pozemek, zajímal se o natočení stavby vzhledem ke světovým stranám, řešil s Vámi využití okolí Vašeho domu? Pokud se tak nestalo, hrozí Vám další zklamání. Není nic horšího než projekt, který nerespektuje svažitost pozemku, klidové či naopak rušné hranice vzhledem ke komunikaci nebo využívání ze strany sousedů. Ti o nás opravdu nemusí vědět vše!
  3. Dalším bodem jsou dispozice a návaznosti jednotlivých místností, hlavně pak míchání čisté a špinavé zóny domu. Připadá Vám nelogické přecházet z obývacího pokoje do ložnice nebo koupelny přes špinavé zádveří domu? Divili byste se, kolik investorů odsouhlasí projektantovi takto zpackané dispozice rodinného domu.

Mimo těchto základních bodů a z nich plynoucích problémů je samozřejmě mnoho dalších, které mají většinou společného jmenovatele – kopírování projektů domů. Klientům často zdůrazňujeme a v mnohých příkladech dokládáme, jak krátkozraké je šetřit za každou cenu v rané fázi projektu domu a tím si tzv. zadělat na problém ve fázi stavby či samotného užívání domu.
Nebuďte spokojeni hned s prvním návrhem projektanta a nepodléhejte zbytečnému optimismu nad prvními návrhy a výkresy, které před Vás na stůl položí. Buďte nároční, buďte opatrní a ptejte se!

Závěrem vždy zvažte poměr ceny a náročnosti použité technologie k užitku, který Vám přinese. Investujte do technického dozoru stavby, vyžadujte individuální přístup ke svému projektu, a hlavně všímejte si přístupu projektanta k Vám a Vašim potřebám!

Autor článku: Jiří Kupka, jednatel firmy Stamaco-stavební materiály a consulting .s.r.o.

© 2013 - 3IT.cz úspěšný eshop