Vy znáte své cíle,
my nejlepší cestu k nim!
stamaco
Stavba od A do Z - Design & Build

Stavba od A do Z - Design & Build

Nabízíme jednoduchý, rychlý a v zahraničí již dobře známý systém „Design&Build“, do češtiny přeloženo „Navrhni&Postav“. Hlavním rysem tohoto systému je přenesení zodpovědnosti za projekt a projektovou dokumentaci na naši firmu.

Potřebujete

 • poradit s projektem?
 • koupit stavební materiál?
 • více informací?

Volejte nebo pište na:
+420 733 739 974
info@stamaco.cz

Kontakty a mapa

Co říká Wikipedie o Design&Build?

Design&Build (Navrhni&Postav) je systém dodávek používaný ve stavebnictví. Je to metoda, ve které jsou projekt a stavební práce zajištěny jediným subjektem.

V porovnání s design&bid&build (Navrhni&Nabídni&Postav) je Design&Build založen na odpovědnosti jediného dodavatele. Hlavním důvodem je minimalizace rizika pro investora/majitele. Design&Build se svou jednobodovou odpovědností nese přímé smluvní nástroje pro zákazníka. V tomto koncepčním řešení je dodavatel odpovědný za všechny práce na projektu i stavbě bez ohledu na způsob pochybení.

Tradiční přístup u stavebních projektů obsahuje stanovení projektanta na jedné straně a jmenování dodavatele na straně druhé. Design&Build mění tradiční posloupnost prací. Je to reakce na zákazníkovo přání pro jednostranou odpovědnost s pokusem redukovat risk a celkové náklady. Nyní je již běžně používan v mnoha zemích a je to velmi oblíbený způsob smlouvy.

Výhody Design&Build

 • Partnerství – přímá vazba mezi objednatelem a zhotovitelem stavby. Díky přímé komunikaci je eliminován potenciální vznik sporů mezi projektantem a stavitelem, kdy se prostředníkem v tomto sporu nutně stává objednatel a dostává se tak často mezi „dva mlýnské kameny“.
 • Jistota dohodnuté maximální ceny za dílo - na základě projektové dokumentace ve fázi přípravy.
 • Rychlost výstavby díky překrývání fáze přípravy projektové dokumentace a výstavby. Pro zahájení stavby postačí projekt pro stavební povolení a v průběhu stavby samotné se dotvoří v projektu detaily díla.
 • Individuální, ne typová výstavba - Dům odráží všechny požadavky zákazníka na bydlení. Investor není svazován předem danou dispozicí katalogového domu.
 • Volba technologie stavby je na zhotoviteli - což se pozitivně projevuje na ceně díla. Důvodem je to, že zhotovitel není odkázán na nabídnuté univerzální technická řešení, které je projektant zvyklý používat, aniž by zvážil například umístění stavby.
 • Eliminace stížností na neúplnost nebo nekompletnost projektové dokumentace, která se předává zhotoviteli.
 • Odpadá soutěžení mezi projektantem (architektem) a zhotovitelem.

 

Pro názornější orientaci přidáváme dvě malá schémata. Jak můžete vidět u schématu A., k objednateli směřují 2 šipky, což je často znakem zdlouhavých, neefektivních a stresujících jednání mezi těmito oběma stranami.

Schéma B představuje systém Design&Build – objednatel je v přímém partnerství pouze se zhotovitelem!

schéma principu design and build 

Případy kdy Design&Build mohl vyřešit mnoho problémů

Následující případy se opravdu staly a přitom se stačilo obrátit na nás a vše mohlo být jinak.

Případ krásného pozemku ve svahu

Krok, kterým začíná každá stavba RD, je volba pozemku. Mladý investor se snadno nechal nalákat realitní kanceláří, která prodávala pozemek ve svahu, s krásným výhledem, inženýrskými sítěmi a cestou ve spodní části pozemku. To vše za přijatelnou cenu. Architektonických řešení a studií domu se nabízelo mnoho. Pro mnohé projektanty a architekty byl pozemek výzvou.

Ale investora jsme seznámili se situací i z jiné stránky: „Jste si vědom, že parkování budete mít v suterénu, který jste nechtěl? Také výkopové práce budou velmi náročné, stejně jako základy a hydroizolace spodní stavby? Stavba bude vyžadovat zásobování jen jeřábem? Opravdu jste zahrnul do svého rozpočtu všechny tyto náklady? Jste si také vědom, že za pár let nebudete běhat do schodů jako dnes? Nákupy bude denodenně vynášet a stěhování čehokoliv bude vaší noční můrou ? Investor druhý den volal a děkoval, že si vše uvědomil a že pozemek málem koupil.

Štastný konec na konec.

Případ podnikatelského záměru autodílny

Investor, automechanik, se rozhodl postavit vlastní dílnu a odejít z pronájmu. Projektanta vybral podle nejnižší ceny. Projekt zadal realizačním firmám. A najednou zjistil, že nabídkové ceny řádově překračují jeho rozpočet. Projektant mu neuhlídal jeho finanční možnosti. Bodejť, když dostal zaplaceno jen za papíry pro úřad.

Investor je člověk šikovný, manuálně zručný se spoustou kamarádů co mají bagr, nákladní auto, jeřáb a nebojí se pracovat. A tak si řekl, zvládnu to sám. Jak to dopadlo? Investor, stavebník, se trápí. Neví si rady s volbou materiálů, technologií, koordinací, hlídání kvality a jakosti stavby. Neví si rady se stropy, překlady, věnci, střechou, rozvody technologií. A zjišťuje, že jeho „levný“ projekt je úplně k ničemu, že v něm nic nevyčte. A že jednotlivé konstrukce si nechává vyprojektovávat za pochodu a stejně za ně platí. A díky tomu, že na stavbě pracuje se svými zaměstnanci, nestíhá provoz své dílny. Ke všemu zápasí s orgány státní správy. V půlce stavby se nám svěřil: „Měli jste pravdu, sám to nezvládnu, časově je to náročné a vše dělám špatně. Měl jsem si stavbu zadat u Vás. V konečném součtu by mě to vyšlo levněji a rychleji.“

Případ levného projektu

Investor si pořídil projekt rodinného domu řízeného architektem, který měl ve studiích do detailu promyšlený vzhled domu a tvar střechy. Ale před i během realizace náš tesař zjistil, že věnce jsou vyzděny ve špatných výškách, že zedníci před ním museli výšky jen odhadovat, protože si s projektem sami nevěděli rady. Krov se musel podkládat a nesmyslně a draze kotvit. Navíc, krov následně podle projektu nešel smontovat. Střešní roviny, po montáži podle výškových kót v projektu, se kroutily. Všechny výšky jsme museli za pochodu přepočítat a doobjednat správné délky prvků krovu. Krov byl ke všemu navíc předimenzovaný, takže byl na řezivu mnohem dražší, než mohl být. Navržená krytina byla špatná, protože technické podmínky pro pokládku od výrobce se neshodovaly se skutečným sklonem střechy. Náš klempíř za pochodu řešil složité detaily. A to jen kvůli tomu, že se na projektu šetřilo. Výměry ploch střechy byly větší, než měly být. Navíc s množstvím složitých detailů. Takže vznikaly vícepráce.

Případ velké stavby

Investor relaxačního a bytového komplexu investoval do projektu řádově 1% svého rozpočtu. Co se stalo? Při uplatnění svých 99 % zbylých investic zápasí s generálním dodavatelem stavby i jeho subdodavately. Protože realizátor v projektu nemá dořešeny detaily, materiály, návaznost jednotlivých profesí. Vznikají vícepráce, protahuje se termín prací a trápí se investor i realizátor. Jen projektant má již zaplaceno, směje se a je v klidu. Je to v pořádku?

Příběh projektů v dnešní době

Na toto téma by se daly napsat romány a popsat stohy papíru. Nejdůležitější body lze ale najít v předešlých případech. Levný a rychlý projekt má v důsledku těžkou, drahou a pomalou realizaci.

Zavolejte nám a přesvěčte se sami.

Podívejte se i na naše další služby

© 2013 - 3IT.cz úspěšný eshop